В народі це свято ще часто називають Друга Пречиста. Християни вважають, що саме цього дня народилася Діва Марія, яка потім стала матір'ю Ісуса Христа. Раніше Різдво Пресвятої Богородиці святкували 21 вересня, але після переходу на новоюліанський календар дата змінилася. Тепер це 8 вересня.
Цей день присвячений народженню Діви Марії в праведних батьків Іоакима (царський рід) та Анни (архієрейський рід). Сталося це в Назареті. Вони довгий час не мали дітей, а тому постійно молилися Богу, щоб той послав їм дитину. Вони навіть пообіцяли віддати її Його служінню. Врешті їхнє бажання здійснилося, у них народилася дочка, яку вони назвали Марією. Саме таке ім'я назвали ангели подружжю, коли розповіли про щасливу звістку.
Що побачила матір Богородиці в саду на дереві?
Вгорі над нею раптом почулося пташине щебетання, Анна підняла голову і, побачивши, як пташка в гнізді годувала своїх діток, подумала:
«Навіть у птахів є діти, а для нас не знайдеться такої розради в старості».
З самої глибини її душі полилося благання до Господа, вона просила, благала Його почути, допомогти їй і ощасливити її радістю материнства. І раптом … вона побачила Ангела, який сказав їй:
“Ганна! Господь почув твої молитви — ти народиш дочку і назви її Марією, що означає Пані та Надія. Нею дарується порятунок всьому світу».
Посланник Господа повелів Ганні відправлятися в Єрусалим, щоб вона там, біля Золотих воріт храму, зустрілася з Іоакимом. В той самий час Ангел Господній з’явився до Іоакима і теж наказав йому вирушати до храму, де на нього чекатиме дружина, і повідомив йому:
«Господь прийняв твої молитви, Іоаким, у вас народиться дочка на радість всьому світу»!
Зустрівшись, вони розповіли один одному про Ангела. Щасливі, вони помолилися Господу, принесли жертви на знак вдячності про таку звістку і разом вирушили додому.
Народження Тієї, Хто по Божественному задуму буде Матір’ю Спасителя, сталося близько 15 року до Різдва Христового.
За тверду віру, за їх праведність, любов один до одного, наперекір законам природи, у старих батьків під кінець їхнього життя, Богу було угодно явити чудо — народження Дочки, яка «з’єднає небо і землю».
Як і було сказано Ангелом, праведні Іоаким і Анна назвали дівчинку Марією. До кінця своїх днів вони молилися за Неї, пам’ятаючи слова Ангела про те, що Їй належить незвичайне майбутнє.
Пресвяту Марію, майбутню Матір Божу, охороняли та оберігали від усіляких бід, її готували до Великого служіння Господу, яке почалося у віці трьох років Введенням у храм Пресвятої Богородиці.
Свято встановили ще в IV столітті. Тоді княгиня Ольга побудувала на честь Діви Марії храм. Це день, який є символом початку спасіння людства через велику таємницю боговтілення. Різдво Пресвятої Богородиці вважається радісним і світлим святом, адже Господь подарував жінку, яка стала об'єктом молитов, принесла в світ мудрість і милосердя.
Нехай у серце кожного з нас увійде любов, а душа буде сповнена пречистою вірою. Нехай у житті трапляються справжні чудеса, і ні дня не проходить без надії, любові та славної справи. Щоб чистими та непорочними були думки душі, нехай добрими та благородними будуть наші вчинки. Сім'ям - здоров'я і спокою, жити в вірі та в любові і ніколи не втрачати надії.
Працівники бібліотеки Наталія Олексик
Ангеліна Гольча