Новини Агрономічного відділення

Тиха катастрофа, або квітучий окупант

На розвиток туристичної привабливості Закарпаття, крім відсутності відповідної інфраструктури, впливає ще багато чинників, у тому числі й зовнішня естетична привабливість та безпека для здоров’я. Але існує проблема, невирішення якої, з роками, може значно зменшити  потік туристів на територію міст, районів  та Закарпаття в цілому. Мова йде про борщівник Сосновського, який щороку завойовує все нові й нові території, виснажуючи ґрунт та роблячи його несприятливим для росту багатьох інших рослин. Потрапивши один раз на поля і опинившись без належного догляду, він стає справжньою загрозою для сільськогосподарських угідь та небезпекою для людей. І хоч цей «квітучий окупант» тяжко піддається знищенню, всяке зволікання може призвести до МАСШТАБНОЇ, ВСЕОХОПЛЮЮЧОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ КАТАСТРОФИ.

Image
Борщівник Сосновського («ведмежа лапа», «помста Сталіна», «окупант») це - багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5-річним циклом розвитку. З центрального бруньки на 3-5, рідше - на 2-3 році життя утворюєтеся квітковий пагін. Квітка - складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується переважно насінням. Деяке насіння борщівника може прорости тільки через 5-6, або навіть через 12-15 років. Одна рослина може давати 15-20 тисяч, а в окремі роки - до 100 тис. життєздатного насіння. Борщівник - морозо- і холодостійка рослина. Висота рослин - до 2-2,5 м., інколи і до 4 м., порожнинне стебло завтовшки до 10 сантиметрів. Листки міцні, 80-100см, завдовжки і до 70 см завширшки. Тому місцеві рослини не можуть з ним конкурувати, і поступово борщівник їх витісняє, завойовуючи все більші території.
Молодий борщівник через невисоку концентрацію отруйних речовин, так званих фотосенсибілізуючих ефірних олій (фурокумарини), не такий агресивний. З ростом і розвитком рослини його негативний вплив збільшується, а після відцвітання та плодоношення знову йде на спад. Найагресивніший у цій рослині сік, якого багато міститься в стеблах рослини. Найбільшу небезпеку для людини борщівник становить влітку, в яскраві сонячні дні, оскільки сік під впливом ультрафіолетового випромінювання, потрапляючи на шкіру людини, спричинює опіки, що з’являються через деякий час. Особливо небезпечне потрапляння соку в очі. Дослідженнями також встановлено, що сік борщівника може порушувати структуру хромосом і викликати мутації в організмі.
Image
Методи боротьби з борщівником Сосновського:
 • Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша - поява можливості виїзду в поле; друга - до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть. Восени оранку на полях, зарослих борщівником, проводити не можна, бо це сприятиме накопиченню насіння в ґрунті і викорінення буде розтягуватися ще на кілька років.
 • Плоскорізний обробіток - підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати - рано навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки (на 10-15 см нижче рівня поверхні грунту). Якщо зрубати вище — на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
 • Обрізування квіток у фазах: бутонізація - початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози.
 • Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Ефективно після скошування додатково залити рослини розчином препарату (в порожнину трубки стебла). Не потрібно допускати рослину до цвітіння. Це найбільш ефективний і доступний метод.
 • Проведення хімічного обробітку з використанням гербіцидів гліфосатної групи (на основі ізопропіламінноїсолі гліфосату, калійної солі гліфосату) та бакових сумішей (дикамба + гліфосат , імазапір + гліфосат та інші) відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Перший раз - з початку відростання борщівника (квітень-червень), другий - через 15-20 днів, обов'язково до цвітіння. Біологічні властивості борщівника виключають можливість його повного знищення в результаті лише одноразового застосування гербіцидів. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борщівника. При внесенні гербіцидів необхідно забезпечити не менше як 80% змочування рослини.
 • Використання ремедіаторів - запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки-костриця, стоколос, або бобові культури - козлятник (галега).
Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.
  Рекомендації та правила у наданні першої допомоги при контакті шкіри з борщівником є наступні:
 • необхідно,по можливості, в найкоротші терміни, промити уражені ділянки з господарським милом в проточній воді;
 • промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісної рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом,фураціліном);
 • змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово (пантенол, опазоль, борний вазелін) і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов'язкою); Краще зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 годин;
 • звернутися до лікаря.
Image

Категорично забороняється:

 • Самостійно розкривати пухирі, адже це сприяє розвитку інфекції, а також уповільнює відновлювальні процеси.
 • Робити сечові або молочні примочки, змащувати жиром рани. Це збільшує ймовірність занесення інфекції.

Голова циклової комісії агрономічних дисциплін

Наталія Доктор,

студентка ОС «Бакалавр» спеціальності

203 «Садівництво та виноградарство» групи БС-11

Андріана Тар

Контактна інформація

вул. Масарика Т. (Матросова), 32 м. Мукачево Закарпатська область 89600, Україна

 • dummy(03131) 2-20-20

 • dummy(03131) 2-20-20

 • dummy makollege@gmail.com

Студентське життя

Підписка на новини

Введіть свою електронну пошту, і ми надішлемо вам більше інформації

Search