Новини Агрономічного відділення

Обережно: цвіте амброзія! Як боротися із небезпечним бур’яном….

Середина та кінець липня - це період коли цвіте амброзія.. Через інтенсивні опади, що посприяли росту амброзії, її сезон цього року обіцяє бути активним.

Image
Приваблива ззовні яскраво-зелена з різьбленими листочками і неймовірно гарною назвою – амброзія. На цьому вся чарівність цієї рослини закінчується, адже це один із найпоширеніших і надзвичайно підступних бур’янів, який осушує землю, вбиває інші рослини та спричиняє алергію у тварин та людей.
Звідки вона взялася?
Наразі ботаніки виділяють три види амброзії – полинолиста, трироздільна і багаторічну. В межах України найпоширеніша – полинолиста амброзія. Ця рослина є північноамериканським «подарунком» нашому континенту. Завезена в Європу амброзія була разом з насінням червоної конюшини в 1873 р., в Україну потрапила в 1914 р. Часу бур’ян не гаяв, лише за століття заполонив 5 млн га європейських територій, а в нашій країні рослина виявлена на території 21 області.
Image
Image
Екологічна небезпека….
В ті далекі часи ніхто й уявити не міг, яким лихом для Старого світу обернеться симпатична на вигляд рослина. В це неможливо повірити, але факт залишається фактом – за якихось 2-3 роки одна рослина здатна створити справжні «джунглі». Природа нагородила рослину неймовірною живучістю, стрижневий корінь здатний проникати вглиб ґрунту на 4 м, натомість рослина заввишки може сягати 180 см. Але й це ще не все. Для того аби амброзії виростити 1 кг власної маси необхідно щонайменше 948 л води. Не нехтує рослина й іншими поживними речовинами, забираючи з ґрунту 1,5 кг фосфору і 15,5 кг азоту. Уявляєте, наскільки це виснажує та висушує ґрунт? Кілька років буяння амброзії здатні зробити ґрунт непридатним для садівництва.
Звідки така живучість?
Як не дивно, у нас для розмноження рослини є всі умови: клімат, ґрунт, відсутність хвороб, шкідників. Для прикладу, на батьківщині «агресора», в Північній Америці, у рослини більше шестисот природних ворогів – від рослин до комах які й стримують її «популяції».
Image
В чому небезпека для людини?
На думку алергологів, навіть крихітний пилок амброзії надзвичайно небезпечний для людини, що страждає алергією. Він є одним з найбільш агресивних алергенів, який зданий поряд з алергічною реакцією викликати навіть астму.
Алергічна реакція наступає при концентрації всього 25 зерняток пилку на 1 м³ атмосферного повітря. Причому рослина необов’язково має рости біля вашого будинку. Атмосферні циклони, які супроводжуються сильними вітрами, дають змогу пилку амброзії долати величезні відстані.
Коли цвіте амброзія?
Період цвітіння амброзії досить довгий – з кінця липня і триває до кінця жовтня. Пилок, що потрапляє в атмосферу від квітучої амброзії, – найбільш агресивна в рослинному світі і регулярно викликає алергію у людей.
Image
Image
Скошування. Досить ефективно буде тільки в період бутонізації. У амброзії є підступна властивість: якщо скосити її в період активної вегетації, вона утворює в 2-3 рази більше молодих пагонів, ніж було. Тому, поки вона росте, одноразове скошування протипоказано – воно призведе тільки до ще більшого зростання. Ефективніше багаторазове – не менше ніж 3-5 разів за сезон.
Виривання з коренем. Найнадійніший в наявних умовах метод. Якщо територія невелика, то від амброзії таким методом можна позбутися майже напевно.
Хімічний метод. Якщо заражена амброзією територія велика, вручну від цієї трави не позбутися. Тоді найкраще диференційоване використання різних гербіцидів.
Тож, будьте обережні та здорові!!!
 
Зав агрономічним відділенням Ольга Гудзовата

Контактна інформація

вул. Масарика Т. (Матросова), 32 м. Мукачево Закарпатська область 89600, Україна

  • dummy(03131) 2-20-20

  • dummy(03131) 2-20-20

  • dummy makollege@gmail.com

Підписка на новини

Введіть свою електронну пошту, і ми надішлемо вам більше інформації

Search