Весь світ, а разом з ним і Україна 14 лютого святкують День святого Валентина або День всіх закоханих. Свято набуло популярності в Україні порівняно недавно, приблизно 15-20 років тому, і зараз відзначається повсюдно, без прив’язки до релігії, а швидше як додатковий привід сказати своїй другій половинці про почуття і влаштувати щось особливо романтичне.

Історія свята

Католицька церква визнає, принаймні, трьох різних святих на ім’я Валентин, які були вбиті. Одна з легенд стверджує, що Валентин був священиком, який служив у третьому столітті в Римі. Коли імператор Клавдій II вирішив, що самотні чоловіки є кращими солдатами, ніж ті, що з жінками і сім’ями, він заборонив шлюб для молодих людей. Валентин, розуміючи несправедливість указу, кинув виклик Клавдію і продовжував таємно вінчати закоханих. Коли були виявлені дії Валентина, Клавдій наказав стратити його.

1

Інші історії припускають, що Валентин, можливо, був убитий за спробу допомогти християнам уникнути суворих римських в’язниць, де їх часто били і піддавали тортурам. Згідно з однією легендою, Валентин, перебуваючи в ув’язненні, написав першу «валентинку» після того, як закохався в молоду дівчину, імовірно, дочку тюремника. Перед смертю він стверджував, що написав їй листа з підписом «Від твого Валентина», вираз, який використовується донині. Хоча походження легенд про Валентина досі неясне, всі вони підкреслюють його як співчутливу, героїчну і, найголовніше, романтичну фігуру. В середні століття, можливо, завдяки цій репутації Валентин став одним з найпопулярніших святих в Англії і Франції.

У Римо-Католицькій церкві св. Валентин офіційно вважається покровителем не закоханих, а людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священика або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії. За церковними переказами, на могилі
св. Валентина один юнак, хворий на епілепсію, довго молився – і видужав.

У християн східного обряду пам’ять трьох святих Валентинів шанують 7 травня, 19 липня і 12 серпня. Що стосується свята 14 лютого, ставлення до нього неоднозначне: православні священики попереджають про те, що потрібно розрізняти тілесну і духовну любов. Кращим способом довести чистоту своїх намірів вони вважають похід в цей день в храм зі своєю другою половинкою.

В кінці 19 – початку 20 століття в дуже популярних тоді спектаклях домашніх театрів однією з найулюбленіших була п’єска за старокиївською легендою про київських закоханих, яким допомогли зберегти кохання свята Ольга та святий Валентин.

 

Факти, про які ви могли не знати

День Валентина, який святкують 14 лютого, – це не лише милі червоні листівки у формі сердечок. Пропонуємо вам підбірку фактів, які розкажуть більше про цю дату.

2

  1. За легендою, священик Валентин жив ще в часи войовничого імператора Клавдія II Готського, який вважав, що солдати не повинні мати сім’ї. Валентин не звертав уваги на цей указ і продовжував вінчати всіх охочих. За це його арештували, а згодом і стратили 14 лютого.
  2. Проте римо-католицька церква вважає, що Святий Валентин – це покровитель не закоханих, а психічнохворих. Тому німці цього дня прикрашають лікарні червоними стрічками, а в каплицях проводять Богослужіння.
  3. У Саудівській Аравії святкування Дня закоханих заборонене, оскільки це, на думку влади, пропагує сексуальну розбещеність.
  4. Мощі святого Валентина є в Самборі на Львівщині. Їхня автентичність підтверджена Папою Римським 1759 року. Але невідомо, чи це той самий Валентин-покровитель закоханих.
  5. Також існує легенда, що Валентин, перебуваючи у в’язниці, познайомився з дочкою наглядача Джулією. Перед своєю стратою, священик вилікував дівчину від сліпоти і написав дівчині перше послання-валентинку.
  6. За кількістю продажів, валентинки займають друге місце після різдвяних листівок. Варто відзначити, що листівки для другої половинки купують здебільшого жінки. Проте більша частина валентинок, які отримують люди, є анонімними або просто оригінально підписаними.
  7. Як відомо, не існує єдиного символа до Дня Валенитина. Їх є декілька: серце, купідон, два голуби, червоні троянди.

3

  1. Чарівний юнак Купідон, якого ми звикли бачити з крилами та стрілами з луком в руках, походить зі стародавнього Риму та є сином богині кохання Венери.
  2. Саме в цей день відбувається найбільше пропозицій одруження.
  3. Якщо говорити про окремі традиції святкування цього дня в інших країнах, то в Голландії, до прикладу, вважається хорошою манерою робити коханому чоловіку пропозицію руки та серця. Якщо обранець дівчині відмовляє, то він повинен подарувати їй взамін шовкову сукню.

4

В Канаді теж є така традиція, проте тут за відмови своїй дівчині, чоловіку можуть виписати штраф або ж посадити за грати.

В Ямайці в цей день проходять «голі» весілля, де наречені одягають на себе лише обручки.

У Фінляндії цей день називають Днем друга. А в Англії подарунки дарують не лише своїм половинкам, а й домашнім улюбленцям.

5

У день всіх закоханих вітаємо всі пари будь-якого віку. Бажаємо щастя, веселощів, ласки, турботи, затишку. Нехай цей день для одних стане прекрасним початком довгих відносин, а для інших чудовим їх продовженням. Нехай ангели любові слідують за вами, не відпускають ні на хвилину.

 v

Бібліотека коледжу

Black & White!IceTheme templates are designed and crafted by a talented team